Корисничко име Лозинка Пријави се Одјава
11.01.2017

Бадштубер на заем во Шалке

Холгер Бадштубер, неодамнешниот стопер на Баерн Минхен, до крајот на сезоната ќе игра на заем во Шалке, потврди германскиот клуб.

За 27-годишниот играч бил заинтересиран Пеп Гвардиола, кој сакал да го доведе на „Етихад“, но „баварците“ процениле дека Шалке е вистинска средина за него.
„Благодарен сум на Баерн што ми дозволи да одам во Шалке, каде што ќе можам да играм повеќе и да се вратам во форма“, изјави Бадштубер.
Германскиот репрезентативец поради проблеми со повреди од оваа сезона одигра само 217 минути за клубот од Минхен, а од 2009 година, колку што е во Барен, одигра 177 натпревари и постигна два гола.

 

Најнови вести